Pád v chodbě

Maminka trpí silnou artrózou kyčelního kloubu a osteoporózou páteře, v důsledku čehož se hůře pohybuje. Každý den mamince v odpoledních hodinách voláme a kontrolujeme, jestli je v pořádku a také abychom s ní měli každodenní, byť alespoň telefonický kontakt. Přihodilo se, že maminka v pátek navečer upadla v chodbě u lednice, když si šla připravovat večeři.

Následující den jsme se ji nemohli, po celé odpoledne až do večera, dovolat. Byli jsme na víkend mimo bydliště a ani sousedé z maminčina okolí nebyli k dostižení. Ve velké nervozitě jsme přerušili výlet a ještě v sobotu večer dorazili za maminkou do jejího bytu. Našli jsme ji  ve zbědovaném stavu v chodbě na zemi, kde ležela od předchozího podvečera více jak 16 hodin. Přesto, že si maminka při pádu nezpůsobila žádnou zlomeninu ale „pouze“ obraženiny, následná dlouhodobá hospitalizace a fyzická nečinnost měla za následek značné ochabnutí pohybového ústrojí a nemožnost běžného pohybu. I přes veškeré úsilí rehabilitace se nepodařilo docílit předchozího stavu a maminka tak nemohla zůstat sama doma a je již závislá na neustálé pečovatelské službě.

Při zavolání včasné pomoci (v řádu jedné až dvou hodin) by nemusela být maminka tak dlouho hospitalizovaná a její návrat do původního života ve svém přirozeném domácím prostředí by byl velmi pravděpodobný.